Skip to Main Menu Skip to Content

2002

Tifton campus folks celebrated their own May 3, 2002 at the annual University of Georgia College of Agricultural and Environmental Sciences Tifton Campus Awards Ceremony. Plaques were presented along with gifts of appreciation donated by the Griffin Corporation.

Awards and Recognitions presented for FY2002
(Beginning July 1, 2001 — Ending June 30, 2002)

 


 


 

Awards for Excellence

Award Recipient
Senior Scientists Will Hudson and Peggy Ozias-Akins
Junior Scientists George Boyhan and Patrick Conner
Technical Support Sidney Cromer, Sylvia Marrotti, Jimmy Mixon and Julian Ragan
Clerical Support Lucy Brooks and Ann Goodwin

top


Receiving the 2002 Awards of Excellence for Clerical and Technical support were: (left to right) Ann Goodwin, Julian Ragan, Lucy Brooks, Sylvia Marrotti, Sidney Cromer and Jimmy Mixon.

Junior Scientist Awards

Patrick Conner, Horticulture, received the Junior Scientist Award for Excellence for his work in pecans.


George Boyhan, Horticulture, received the Junior Scientist Award for Excellence for his work in onions.


Senior Scientist Awards

Will Hudson, Entomology, received the Award for Excellence, Senior Scientist.


Peggy Ozias-Akins, Horticulture, received the Senior Scientist Award for Excellence for her groundbreaking work in peanut genetics.


Certificates of Service

30 Years of Service

  • V. David Tyson, Jr. - Field Research Services

25 Years of Service

  • Khorsand Bondari - Experimental Statistics
  • James Bryner - Crop and Soil Sciences
  • Richard Burton - Crop and Soil Sciences
  • Keith Douce - Entomology
  • Dicky Hilton - Field Research Services
  • Gerard Krewer - Horticulture
  • Anthony Oliver - RDC Maintenance
  • William Perry - Southwest Georgia Research and Education Center, Plains
  • D. Craig Sheppard - Entomology
  • Michael Willis - Animal and Dairy Science

20 Years of Service

  • Steve Brady - Bamboo Farm/Coastal Gardens, Savannah
  • Betty Cushion - Education, Communication and Technology
  • David Giddings - Horticulture
  • Melvin Hall - Horticulture
  • Charles Joyner - Horticulture
  • Dewey Lee - Crop and Soil Sciences
  • Bryan W. Maw - Biological and Agricultural Engineering
  • William A. Roberts - South District Extension Office

15 Years of Service

  • Claude Barker, Sr. - Physical Plant
  • Timothy Brenneman - Plant Pathology
  • David Bridges - Assistant Dean, Tifton Campus
  • Steven M. Brown - Crop and Soil Sciences
  • Dudley Cook - Crop and Soil Sciences
  • Donnie Cook - Entomology
  • Franklin Delano Griffin, Jr. - Animal and Dairy Science
  • Linda Hagerson - Southwest Georgia Research and Education Center, Plains
  • Vickie Hogan - Crop and Soil Sciences
  • Kenneth Hotcaveg - Business Office
  • Barbara Kiser - Entomology
  • Robert McNeill - Southeast Georgia Research and Education Center, Midville
  • Robert McPherson - Entomology
  • Peggy Ozias-Akins - Horticulture
  • Kathy Patterson - South District Extension Office
  • Ed Troxell - Biological and Agricultural Engineering
  • Frank Williams - Bamboo Farm/Coastal Gardens, Savannah

10 Years of Service

  • Alan Brock - Attapulgus Research and Education Center
  • Paige Gay - Biological and Agricultural Engineering
  • Debra Rutland - Entomology
  • Melissa Tawzer - Animal and Dairy Science

top



Recent Retirees

Claude Barker, Sr. - Physical Plant

Joe Courson - Education, Communication and Technology

Tom Crocker - Horticulture

H.C. Ellis - Entomology

Betty Golden - Animal and Dairy Science

Peggy Goodman - Entomology

Ellen A. Hall - Crop and Soil Sciences

Thomas L. Hilton - Plant Pathology

Kenneth J. Hotcaveg - Business Office

George B. Lee - South District Office 4-H

John S. Mason - Horticulture

Nettie Jo Mitchell - Physical Plant

Charles E. Perry, Sr. - Southeast Research and Education Center, Midville

Thomas E. Sklany - Crop and Soil Sciences

Philip R. Utley - Assistant Dean's Office

Thomas K. Woody - Office of Information Technology  

top