Skip to Main Menu Skip to Content

2004

Tifton campus folks celebrated their own May 10, 2004 at the annual University of Georgia College of Agricultural and Environmental Sciences Tifton Campus Awards Ceremony. 

Awards and Recognitions presented for FY2004
(Beginning July 1, 2003 — Ending June 30, 2004)

 


 


 

Awards for Excellence

Award Recipient
Senior Scientist - Research Craig Kvien
Senior Scientist - Extension Paul Sumner
Junior Scientist - Research Baozhuo Guo
Junior Scientist - Extension Eric Prostko
Teaching George Vellidis
Technical Support Stan Diffie, Charlie Hilton, Lewis Mullis, Bobby Shiver and Bruce Tucker
Clerical Support Debbie Dotson and Carol Ireland

top


Certificates of Service

40 Years of Service

  • Gearldean Harris - Plant Pathology

30 Years of Service

  • G. Larry Newton - Animal and Dairy Science
  • David Merle Wilson, Jr. - Plant Pathology

25 Years of Service

  • Paul F. Bertrand - Plant Pathology
  • Janice T. Howell - Biological and Agricultural Engineering
  • Craig Kvien - Crop and Soil Sciences
  • Kathy Mullinix - Horticulture
  • Russell J. Ottens - Entomology
  • Joel T. Paulk - Horticulture

20 Years of Service

  • Mike Heath - Plant Pathology
  • Gary M. Hill - Animal and Dairy Science
  • Radford T. Yager - Stripling Irrigation Research Park

15 Years of Service

  • David Adcock - Biological and Agricultural Engineering
  • Judith Anne Bell - Horticulture
  • Mike Crumley - Horticulture
  • Albert Culbreath - Plant Pathology
  • Sue Dove - Horticulture
  • Rhonda Evans - Business Office
  • Thomas Holley - Facilities Management and Operations
  • Mike H. Hudson - Horticulture
  • Laura Perry Johnson - South District Office PDC 4-H
  • Stan R. Jones - Southwest Research and Education Center
  • Harvey Kendrick - Facilities Management & Operations
  • Verna Kea - Conference Office
  • J. Michael Moore - Crop and Soil Sciences
  • Calvin Perry - Biological and Agricultural Engineering
  • George W. Stone - Animal and Dairy Science
  • George Vellidis - Biological and Agricultural Engineering
  • Kelly Whitley - Facilities Management and Operations

10 Years of Service

  • Johnny Bradford - Facilities Management and Operations
  • Anton Coy - Crop and Soil Sciences
  • William E. Darley, Jr. - Attapulgus Research and Education Center
  • James W. Gegogeine - Horticulture
  • Glendon Harris - Crop and Soil Sciences
  • William T. Kelley - Horticulture
  • Robert R. Marchant, Jr. - Facilities Management and Operations
  • Tommy Norman - Facilities Management and Operations
  • Roy Allen Ray - Animal and Dairy Science
  • Neal J. Roberson - Entomology
  • Socorro C. Seela - NESPAL
  • Glenn Sizemore - Facilities Management and Operations
  • James Taylor - Facilities Management and Operations


Recent Retirees

Benjamin H. Baldree - Crop and Soil Sciences

Paul F. Bertrand - Plant Pathology

Ronald E. Cook - Animal and Dairy Science

Mel Hall - Horticulture

Randy Hudson - Center for Emerging Crops and Technology / Entomology

Alice McDuffie - Crop and Soil Sciences

Robert Morgan - Crop and Soil Sciences

Al Purvis - Horticulture

Craig Sheppard - Entomology

Wanda Tillery - Plant Pathology

James W. Todd - Entomology

Faith B. Tyson - Biological and Agricultural Engineering

Terrell Whitley - Biological and Agricultural Engineering  

top


Student Accomplishments

Emily Cantonwine - PhD student working with Dr. Albert Culbreath won 2nd place in the 2004 American Phytopathology Society Southern Division Graduate Student Presentation competition; Received the Outstanding Teaching Assistant Award, UGA-CAES; and Received a Travel Award from the Southern Division, American Phytopathological Society to attend its meetings in Tulsa, OK

Joanna Craven - First student ever selected to the AgriLeaders program

Sara Gremillion - PhD student working with Dr. Albert Culbreath won 3rd place in the 2004 American Phytopathology Society Southern Division Graduate Student Presentation Competition; and Received a Travel Award from the Southern Division American Phytopathological Society to attend its meetings in Tulsa, OK

Russ Griffin - Dean's List

John Hagin - Received scholarships from the Georgia Crop Alliance and the Georgia Professional Consultants Association

Stacey Jones - Dean's List and Nesbitt-Flatt Award of Excellence in Leadership and Scholarship

Rob Millings - Served as a summer Congressional Ag intern for Sanford Bishop

Sharon Reeves - Presiden'ts Scholar

Layla Sconyers - Won 2nd place in the student paper competition at the American Peanut Research and Education Annual Meeting

Jennifer Thompson - President's Scholar (in top 5% of University-wide class)

Christian Torres - Won the Outstanding MS Student Award for the UGA Entomology Department in 2004

Jorges Torres - Presented an invited paper on his dissertation research at the North Central Branch of the Entomological Society of America meeting in Kansas City in March, 2004; and Listed in the "2003 Who's Who Among Students in American Universities and Colleges"

Victoria Wells - Received scholarship from Golden Peanut Company

Alan West - President's Scholar

James Wilson - Dean's List



Sigma Xi Awards

Peggy Ozias-Akins - Distinguished Service Award
Awarded to recognize scientific achievement regardless of time period. Intended to acknowledge sustained contributions or high originality and impact by scientists.

Carol Ireland - Service to Research Award
Awarded to recognize individuals who would not normally be eligible for other Sigma Xi Awards, but who have, through unusual initiative and effort, made a contribution to science above and beyond that expected.

Del Taylor - Outstanding Technical Support Award
Neal Roberson - Outstanding Technical Support Award

Awarded to recognize outstanding technical support of research and contribution to scientific achivement.

Lindsay Moore - Emory Cheek Memorial Scholarship
Awarded to a senior student of Tift County High School with an outstanding record in science and an interest in continuing their education in science.

Arlie (Skeeter) Parker, III - Outstanding Science or Math Teacher Award
Awarded to a science or math teacher from area schools.

top



Special Achievements

John Beasley, Crop and Soil Sciences - Fellow of the American Society of Agronomy; Certificate of Excellence (as co-author) from the American Society of Agronomy for the publication, "Minimizing Spotted Wilt of Peanut;" and Nominated for the Bailey Award for the best paper presented in Production Technology Session in the American Peanut Research and Education Award

John Bernard, Animal and Dairy Science - President, Southern Branch of the American Dairy Science Association; and Conference Chair, The Eighth National Dairy Calf and Heifer Conference, Roanoke, VA, March 31-April 3, 2004

Kaine Bondari, Experimental Statistics - Served as one of the coordinators of the "Statistics and Data Analysis" section - Monday AM Session of the 11th Annual Conference of the South East SAS Users Group (SESUG 2003), Sept. 22-24, 2003, St. Pete Beach, FL

George Boyhan, Horticulture - Promoted to Associate Professor effective 7/1/04; and Named Associate Editor of HortTechnology - 2004

W.C. Branch, Crop and Soil Sciences - 2003 - Registration of 'Georgia-02-C' Peanut. Crop Science 43: 1883-1884

Tim Brenneman, Plant Pathology - Received the Excellence in Research Award from the Southeastern Pecan Growers Association; and Elected Vice-President (President-elect) of the Southern Division of the American Phytopathological Society

Patrick J. Conner, Horticulture - Promoted to Associate Professor effective 7/1/04

Alex Csinos, Plant Pathology - 2003 Extension Service Award from the Georgia Tobacco Growers Association

James Dutcher, Entomology - Elected Secretary for Regional Research Project S-293 for 2003-04; and Editor of a major pecan reference: Dutcher, J.D., M.K. Harris, A. Dean (eds). 2003. Integration of Chemical and Biological Insect Control in Native, Seedling, and Improved Pecan Production. Southwestern Entomologist Suppl. No. 27, 142 pp.

Gary Hawkins, Biological and Agricultural Engineering - Elected: Pres-Elect of GA Chapter Soil and Water Conservation Society (SWCS); and Pres-Elect of GA Chapter Association of Natural Resource Extension Professionals (ANREP) Secretary of the GA Section of ASAE

Rodney Hill, Biological and Agricultural Engineering - Reclassification to Senior Agricultural Specialist

Carol Ireland, Entomology - 2004 Sigma Xi Outstanding Service Award to Research

Gerard Krewer, Horticulture - Dr. Krewer along with USDA and University of Florida collaborators involved in the Peach Breeding Project at the Attapulgus Station received a Plant Patent for two new peach varieties - 'GulfKing' and 'GulfCrest'

Dewey Lee, Crop and Soil Sciences - Promotion to Professor

Duncan McClusky, Library - Promoted to Librarian IV; and Received Environmentalist Citation from Woodmen of the World

Robert McPherson, Entomology - Elected President-Elect 2004-05, Georgia Entomological Society of America

Peggy Ozias-Akins, Horticulture - Received 2004 Sigma Xi Tifton Chapter Distinguished Service Award

David Riley, Entomology - Appointed 2004 Chair of the Membership Committee of the Entomological Society of America, which is a national level appointment; and Received a joint extension publication award from the American Society of Horticultural Science for the "Georgia Vegetable Extension - Research Report," 2004

Neal Roberson, Entomology - 2004 Sigma Xi Outstanding Technical Support Award

John Ruberson, Entomology - Program Chair for the Southeastern Branch of the Entomological Society of America in 2004; Subject editor for the journal Environmental Entomology; and Serves on the Editorial Board of the journal Biological Control

John M. Ruter, Horticulture - 4/03 - State Winner, Special Award for Outstanding Commercial or Industrial Design awarded to the Coastal Plain Research Arboretum, Landscape Design Consultants Council of Georgia, Garden Clubs of Georgia

Don Shurley, Agricultural and Applied Economics - UGA D.W. Brooks Award for Excellence in Extension; and Chairman, Economics and Marketing Conference, Beltwide Cotton Conferences

Nathan Smith, Agricultural and Applied Economics - Outstanding Achievement in Public Issues Education Farm Foundation; and Administrators Award Farm Service Agency

Del Taylor, Entomology - 2004 Sigma Xi Outstanding Technical Support Award

George Vellidis, Biological and Agricultural Engineering - Promotion to Professor

Teams

Biological and Agricultural Engineering: George Gay and Paige Gay - Refereed journal article received ASAE Honorable Mention Award for 2003. Approximately 360 papers were approved for publication in ASAE journals during 2002. Of these, eight received superior paper awards and seven were selected for Honorable Mention. [Vellidis, G.R. Lowrance, P. Gay, and R.D. Wauchope. 2002. Herbicide transport in a restored riparian forest buffer system. Transactions of the ASAE 45 (1):89-97.]

Biological and Agricultural Engineering: George Vellidis, Richard Lowrance, Paige Gay, Rodney Hill and Andy Knowlton - Research on riparian buffers highlighted (cover story) in Agricultural Research - the USDA-Agricultural Research Service (USDA-ARS) monthly scientific magazine. Story titled, "Designing the Best Possible Conservation Buffers," Vol. 51 (12)

Crop and Soil Sciences: Phil Jost and the Cotton Team - Communications / Web Page Award from the Georgia Association of County Agricultural Agents and Regional Award from the National Association of County Agricultural Agents

Crop and Soil Sciences: L.O. May, R.F. Davis and S.H. Baker - 2004. Registration of G96-211 Upland Cotton Germplasm Line. Crop Science 44: 700

Plant Pathology: Albert Culbreath, Jim Todd and Steve Brown - Invited to write a review on "Epidemiology and Management of Tomato Spotted Wilt of Peanut" for the Annual Review of Phytopathology, Vol. 41:53-75

Plant Pathology: Jeff Wilson, Wayne Hanna and Patricia Timper - Release of Tifgrain 102 Pearl Millet

USDA-ARS

Joe Lewis, Crop Protection and Management Research Unit - Received the 2003 Jean-Marie Delwart Foundation Award (including a $10,000 prize) on December 13, 2003 in Brussels Belgium in recognition of outstanding work in the area of chemical ecology, particularly as related to plants, insects, and parasitoids (beneficial parasitic insects) and their hosts

Tom Maze, Administration - Purchasing Agent, received the distinguished honor of Administrative Employee of the Year (2003) for the South Atlantic Area on Feb. 11, 2004

top