Skip to Main Menu Skip to Content

2010

Tifton campus folks celebrated their own April 27, 2010 at the annual University of Georgia College of Agricultural and Environmental Sciences Tifton Campus Awards Ceremony. 

Awards and Recognitions presented for FY2010
(Beginning July 1, 2009 — Ending June 30, 2010)

 


Friend of the UGA Tifton Campus Award

The 2010 Friend of the UGA Tifton Campus Award was presented to Kelley Manufacturing Company.

"They've been a leader and innovator for years, but also a great partner for us on the campus," said Joe West, UGA Tifton Campus assistant dean. "They do so much for us, and we are greatly appreciative of it."

Last year, KMC donated time, effort and resources to refurbish an old two-row peanut combine for the campus. A two-row combine is not common anymore, but it's what's best used to harvest small test plots like those planted by UGA College of Agricultural and Environmental Sciences researchers across the state.

The company added safety features to the combine and redirected its blower away from workers who must stand on the picker to collect plot samples as it travels down rows. KMC President Bennie Branch accepted the award.

 


 

Awards for Excellence

Award Recipient
Senior Scientist - Research David Riley
Senior Scientist - Extension Phillip Roberts
Junior Scientist - Research Michael Toews
Junior Scientist - Extension Amanda Smith
Teaching Juan Carlos Diaz-Perez
Technical Support Alana Franklin and David Griffin
Service Unit Support Ronnie Kailing and Glenn Sizemore
Administrative Support Teri Hughes
Tifton Campus Ambassador Charles Douglas

top


Certificates of Service

35 Years of Service

  • George Larry Newton - Animal and Dairy Science

30 Years of Service

  • Craig K. Kvien - Crop and Soil Sciences/NESPAL
  • Kathryn K. Swain - Ag and Applied Economics/Assistant Dean's Office

25 Years of Service

  • Michael T. Heath - Plant Pathology
  • William A. Mills - Attapulgus Research and Education Center
  • Ronnie R. Pines - Southwest Research and Education Center
  • G. Sephus Willis - Facilities Management and Operations

20 Years of Service

  • David E. Adcock - Facilities Management and Operations
  • Mike D. Crumley - Horticulture
  • Albert K. Culbreath - Plant Pathology
  • Thomas Holley - Facilities Management and Operations
  • William G. Hudson - Entomology
  • Stan R. Jones - Southwest Research and Education Center
  • Harvey G. Kendrick - Facilities Management and Operations
  • Willis W. Marchant - Animal and Dairy Science
  • Calvin D. Perry - Stripling Irrigation Research Park
  • Tracey L. Soles - Animal and Dairy Science
  • George Vellidis - Biological and Agricultural Engineering

15 Years of Service

  • Anton E. Coy - Crop and Soil Sciences
  • William E. Darley - Attapulgus Research and Education Center
  • Glendon H. Harris - Crop and Soil Sciences
  • Robert Marchant - Facilities Management and Operations
  • John R. Ruberson - Entomology
  • James (J.T.) Taylor - Facilities Management and Operations
  • Cindy M. Tucker - Office of Information Technology

10 Years of Service

  • John K. Bernard - Animal and Dairy Science
  • Jason H. Brock - Plant Pathology
  • Amy Bowen Carter - Facilities Management and Operations
  • Patrick J. Conner - Horticulture
  • Juan Carlos Diaz-Perez - Horticulture
  • Timothy L. Grey - Crop and Soil Sciences
  • Gunawati Gunawan - Plant Pathology
  • Teri S. Hughes - Assistant Dean's Office
  • David B. Langston - Plant Pathology
  • Audrey Luke-Morgan - Agricultural and Applied Economics
  • John E. Paulk - Crop and Soil Sciences


Recent Retirees

Denne Bertrand - Horticulture

Charlie Hilton - Crop and Soil Sciences

James E. Hook - Crop and Soil Sciences

Janice Howell - Biological and Agricultural Engineering

Verna Kea - Tifton Campus Conference Center

John Thomas Robinson - Southeast Research and Education Center

Kathy Swain - Agricultural and Applied Economics

David Tyson - Facilities Management and Operations

top


Student Accomplishments

Fall 2009 Graduates

  • Ward Cole - Agricultural Education
  • Heath Herndon - Agriscience and Environmental Systems
  • Graham Lovett, cum laude - Agriscience and Environmental Systems
  • Emma Simpson - Agricultural Education
  • Tony Whiddon - Agriscience and Environmental Systems

Spring 2010 Graduates

  • Tony Barnes - Agriscience and Environmental Systems
  • Blake Crabtree - Agricultural Education
  • Kyle Dekle, cum laude - Agricultural Education
  • Jason Ford - Agriscience and Environmental Systems
  • Zack Free - Agricultural Education
  • Lindsay Godfrey, cum laude - Agricultural Education
  • Lesli Hart, magna cum laude - Agriscience and Environmental Systems
  • Chris Hill - Agriscience and Environmental Systems
  • Johnathan Rhodes - Agriscience and Environmental Systems
  • Cliff Sims - Agriscience and Environmental Systems

Summer 2010 Graduates

  • Garret Hortman - Agriscience and Environmental Systems
  • Steve LaHue - Agriscience and Environmental Systems
  • Jason Thrasher - Agricultural Education
  • Josh White - Agricultural Education

Special Awards and Scholarships

Garret Hortman received a Certificate of Achievement as one of the top 100 student workers at the University of Georgia.

Justin Barber was awarded the Tobacco Farmers Scholarship.

Lindsay Godfrey received the J. Fielding Reed Scholarship and the Colquitt EMC Scholarship.

Jason Ford and Mark Lashley represented the Tifton Campus at the National Agricultural Ambassador Conference.

top



Special Achievements

John Beasley, Crop and Soil Sciences - Chair for the Seed Physiology, Production, and Technology Division in the Crop Science Society of America

Tim Brenneman, Plant Pathology - Education Award from Armand Morris of the GA Peanut Commission this winter; and Inducted as a Fellow of the American Peanut Research and Education Society (APRES), Raleigh, NC, July, 2009

Ye Chu, Horticulture - 2009 won postdoc 2nd place poster presentation award, Plant Center Retreat

Albert Culbreath, Plant Pathology - Inducted as a Fellow of the American Peanut Research and Education Society (APRES), Raleigh, NC, July, 2009

Kerry Harrison, Biological and Agricultural Engineering - Selected by the Irrigation Association as the 2009 Irrigation Association Person of the Year

Gary L. Hawkins, Biological and Agricultural Engineering - Member of Planning Committee for Conservation Production Systems School that received both a State and International Merit Award from Soil and Water Conservation Society

Garret Hortman, Biological and Agricultural Engineering - Student worker for Dr. Gary Hawkins of the Biological and Agricultural Engineering Department, was recognized as one of the top 100 student employees (out of over 4000 students at UGA) selected this year. On April 14, he attended the Student Employee of the Year Award Luncheon in Athens. Garret and the other 99 student employees of the year were honored and will receive a certificate. Garret is a student in the UGA Tifton Campus Agriscience and Environmental Systems major and will graduate in May, 2010.

Bob Kemerait, Plant Pathology - Received the DOW-Agrosciences Award for Excellence in Education from the American Peanut Research and Education Society (APRES), Raleigh, NC, July, 2009

Joe Knoll, Horticulture - 2009 won postdoc 3rd place oral presentation award, SIVB annual meeting

Duncan McClusky, Library - Outstanding Leadership Medallion from the Georgia District of Kiwanis; and Received Scrapbook Award from the Circle K District of Georgia in the May newsletter

Robert McPherson, Entomology - 2010 Recognition Award in Entomology, Southeastern Branch of Entomological Society of America

Peggy Ozias-Akins, Horticulture - 2009 J. Lamar Branch Award (ABAC) for Outstanding Leadership in Agriculture; and 2009 Elected Fellow, American Association for the Advancement of Science

John Ruberson, Entomology - 2009 Award of Excellence in Teaching, UGA Tifton Campus Awards; 2010 Award of Excellence in Integrated Pest Management, Southeastern Branch of Entomological Society of America; and Editorial Board of Journal "Biological Control"

John Ruter, Horticulture - United States Plant Patent 20,121 for Hibiscus acetosella 'Panama Red'

Don Shurley, Agricultural and Applied Economics - 2010 Walter B. Hill Award for Distinguished Achievement in Public Service and Outreach

Amanda Smith, Agricultural and Applied Economics - First Place Professional Excellence Award for the Conservation Tillage State Staff Poster from the Georgia Association of County Agricultural Agents

Katherine Stevenson, Plant Pathology - Received an award for Outstanding Presentation at the Southeastern Pecan Growers’ Association meeting held in February, 2010 at Destin, Florida

Anna Thomas, Plant Pathology - Graduate Student of Drs. Katherine Stevenson and David Langston, won 2nd place for the student paper presentations at the annual Georgia Association of Plant Pathologists meeting this year

Lenny Wells, Horticulture - Southeastern Pecan Growers Association, Outstanding Presentation Award; 2009 President's Teamwork Award, Georgia Pecan Growers Association; and 2nd Place, State Staff Educational Poster, Georgia Association of County Agricultural Agents. "Effects of Soil Applied Imazapic on Pecan Production."

Rad Yager, Stripling Irrigation Research Park - Education and outreach coordinator at Stripling Park, was a member of a team of four county agents (Brad Mitchell (Mitchell Co.), Joel Hudgens (Decatur Co.), and Mitchell May (Decatur Co.) that won the GACAA Vegetable Research and Demonstration Award. Abstract title was "Sweet Corn Irrigation Project 2009."

top